Aranacak kelimeyi yazınız

Lip Lift Yüz Estetiği

Dudak Kaldırma ( Liplift )

Paylaş
liplift

Dudak Kaldırma ( Liplift )

Dudak estetiği sadece dolgunluk belirginlik ile ilgili değildir. Dudak ortasında iki tane olan filtral kolonlar, dudağın dışa doğru belirmesi, boyutu, kabarıklığı ve son zamanlarda trend olan dudak burun mesafesidir. Uzun üst dudak uzunluğu olan hastalarda dudak aşağı doğru sarkacak dudağın kırmızı mukoza kısmı daha az görünür olacaktır. Sanki üst dudağı yokmuş gibi bir ifade olur. Aynı zamanda bu durum dudak yaşını daha fazla gösterir. Dudak içe doğru dönmüştür. Bu tip dudaklara dolgu ile şişirmeye çalışıldığında dudak aşağıya doğru daha da düşecektir. Hem dudak ağırlaşacaktır, hem de altta yatan sorun daha da büyüyecektir.

Dudağın vermilyon denilen deri mukoza sınırı yani beyaz deri kırmızı deri bölgesinden burun tabanına doğru uzunluk dudak uzunluğunu verir. Normalde 12-15 mm’dir. Güldüğünde az miktarda dişlerin görünmesi dudağın esas uzunluğunu belirleyen parametredir. Yaş ile beraber bu uzunluk artar. Erkeklerde bu mesafe daha uzun bayanlarda daha kısadır. Dudak mesafesi genelde 20 mm ve daha uzun olan hastalarda operasyon yapılması uygundur. Minyon yüzlerde bu mesafe daha az iken bile bu ameliyat yapılabilir.

Ameliyat burun tabanından martı kanadı görünümde doku çıkarıp üst dudağı bu bölgeye dikilme işlemidir. İz burun tabanında kalacağı için genelde fark edilmesi zordur. Tabi hastanın cilt kalitesi, yaşı, sigara içmesi gibi başka hastaya ait durumlar bu izin fark edilirliğini değiştirir. Ameliyat suresi 1 saattir. Genelde uyutulmadan lokal olarak yapılmasını uygun görüyorum. Hasta isteğine bağlı olarak genelde hastayı uyutarak da yapıyorum. Ameliyat sonrası ağrı minimaldir. Üç dört gün şişlik olur normal hayat gidişatını çok etkilemez. 72 saat dudağı gerecek hareketlerden uzak durulması hastaya öneriyorum.

Bu ameliyatın en sık komplikasyonu dudakta asimetri olmasıdır. Diğer komplikasyonlar yetersiz doku çıkarılması veya fazla doku çıkarılmasına bağlı dudakta istenilen sonucun alınamaması, izin belli olması gibi istenmeyen sonuçlar karşımıza çıkabilir. Buradaki en sevilmeyen sonuç fazla doku çıkarılmasına bağlı dudağın fazla kalkmasıdır. Bu işlemin geri dönüşü çok zordur. İkincil işlemler en az 6 ay beklenildikten sonra yapılmalıdır. İlk başta dikişler burun kanatlarını aşağıya çeker ve burun kanatları genişlemiş görünüm alabilir ama bu geçici bir durumdur.
İdeal dudak şeklinizi plastik cerrahi doktorları ile birlikte karar veriniz.

Etiketler: