Aranacak kelimeyi yazınız

Jinekomasti Meme Estetiği

Jinekomasti

Paylaş
Jinekomasti ameliyatı

AMELİYAT ADI: Erkek memesi küçültme, Jinekomasti

JİNEKOMASTİ: Erkekte memenin fazla miktarda büyümesine jinekomasti denir. Jinekomasti genellikle östrojen ve testosteron hormonlarının dengesizliği sonucundanda oluşabileceği gibi ayni zamanda sağlıksız beslenme, fast food tüketimi, sedatif yaşam sonucundada oluşabilir. Kilo almış insanlarda yağ hücrelerinde testeron östrojene dönüşür. Meme büyümesi östrojen ile tetiklenir. Ergenlik döneminde hormonlardaki düzensizlikten dolayı oluşan meme büyümesi direk operasyon yapılması önerilmez. 2 yıl beklemek gerekir(Ortalama 18. yaş)

Meme büyümesini anlamak için kan ve hormon testlerinin yanı sıra ultrason, MR ve bilgisayarlı tomografi gibi radyolojik görüntüleme yöntemlerden de faydalanılabilmektedir.

OPERASYON TEKNİKLERİ:

Liposuction :  Hastanın meme bölgesindeki yağlanması liposuction ile azaltılabilir. Liposuction sonrasında hastanın deri kaliesi iyi  ve deri sarkma miktarı fazla değil ise cilt  korse kullanımı sornasında toparlanır. Toparlanma miktarı yeterli değil ise bir miktar deri sarkıklığı, pililenme varsa radyofrekans ile cilt sıkılaştıralabilir. Radyofrekans ameliyat sonrası 1. ayda cilde uygulanan enerji bazlı bir alettir. Eğer cilt kalitesi iyi değil ve sarkıklık miktarı fazla ise jinekomasti operasyonu yapılmalıdır.

PULL-THROUGH : Liposuction sonrasında dışarıdan farkedilecek kabarıklıklar kalıyorsa bu kabartılar liposuction ile geçmeyen sert meme dokularıdır. Meme başı altından 2 cmlik kesi ile meme bezi makas yardımıyla alınır. Düzensizlikler giderilir.

Sirküler Eksizyon : Meme derisi orta-ileri derecede sarkık olan hastalar için meme başı çevresinde koyu renkli kısım ile normal deri arasında kesi yapılır. Fazla deri çevresel olarak çıkartılır ve meme başına yedirilir. 5 cm çapındaki deri bölgesi(25cm2) 3 cm çapındaki deri bölgesine yedirilir(9cm2).  Yaklaşık olarak 16cm2 lik deri bölgesi eksize edilmiş olur. Bu verilen sayılar her hastaya göre değişir.

Horizantal Skarlı Jinekomasti : Genelde aşırı kilo verme sonrası ileri derecede meme sarkıklığı olan hastada meme altı oluğunda iz kalacak şekilde meme dokusu alınır. Sarkıklık miktarına göre meme başı yama olarak yeni yerine taşınabilir(meme başı biraz soluklaşır, düzleşir) yada flep tekniği ile yeni yerine taşınabilir.

Ters T skarlı Jinekomasti : Hastanın deri sarkıklığı ileri derecede ve meme dokusu yağ dokusu ile birlikte fazla ve sarkık ise meme başı altında aşağı doğru inen bir iz ve meme oluğunu içeren bir iz oluşacak şekilde meme dokusu çıkartılır. Genelde aşırı kilolu hastalar için bu teknik uygulanır.

ANESTEZİ TÜRÜ:  Genel, Lokal, Sedasyon

HASTANIN İSTEKLERİ VEYA ŞİKAYETLERİ:

 • Meme dokusunun büyümesine bağlı olarak hastanın estetik vücut yapısına sahip olmak istemesi, -Hastanın üzerine yakışacak elbise bulamaması
 • Meme bölgesinde kaslı bir vücut yapısı istemesi.

HASTANEDE KALMA SÜRESİ : Bir  gün

İYİLEŞME SÜRECİ

 • Masabaşı iş için 2-3
 • Güç gerektiren iş için işe başlama süresi 3 hafta
 • Ödem ve morluk oluşur. Bu ödemlerin azalması ve rahatlamanız 3 haftayı bulacaktır.
 • Günlük aktivitelere dönme ve kendi ihtiyacını kendisi karşılayabilme 1-2 gün
 • Ağrı minimal. Ameliyatın 1. gününde damardan verilen ağrı kesicilerle ve taburcu olduktan sonra ağızdan alınan ağrı kesicilerle hastanın ağrı hissetmemesini sağlıyoruz.
 • Hasta operasyondan 48 saat sonra duş alabilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

 • 1 ay boyunca korse kullanılması gereklidir. Jinekomasti için en önemli yapılması gereken ameliyat sonrası işlem budur.
 • Jinekomasti ameliyatı sonrası hemen hemen hiç ağrı yoktur. Sadece sertlik hissi oluşur. 6. ayda  sertlikler kaybolmaya başlar. 4. günde şişlikleriniz azalmaya başlar
 • Dikişlerin tümü cilt altında olduğundan dikiş alınmasına gerek yoktur.

Kullanılmaması Gerekenler İlaçlar :

 • Apranaks, Voltaren, Vermidon gibi ağrı kesiciler
 • (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin kullanılabilir).
 • Ginseng, Ginko Biloba, CO-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,
 • Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği gibi bitkisel ürünler ve tüm zayıflama ürünlerinin tüketimi 7 gün önce durdurulmalıdır.

 

Etiketler: