Aranacak kelimeyi yazınız

Estetik Cerrahi Nedir? Vücut Estetiği

Vücut Estetiği Nedir?

Paylaş
Denizli Karın Germe - Liposakşın - Yağ Aldırma

Vücut Estetiği Nedir

Her daim genç kalamıyoruz. Genç kalmak, zinde görünmek, sağlıklı bir beden her insanın isteğidir. Stres, yer çekimi, kilo alıp verme, güneş ışınları, hormonal gıdalar, genetiği oynanmış yiyecekler, gebelik, askerlik, alışkanlıklarımız, yaşantılarımız, ekranlardan gelen radyasyon bizi yıpratır. Bir anda olmasa bile dokularımız gevşer, cilt kalitesi bozulur, deri esnekliği azalır. Estetik operasyonlar bu devrede hayatımıza giriyor. Eskiden estetik operasyonların yaşı 35 ta yapmaya başlardık. Şu anda bu yaş 25 hatta 20lere düştü. Estetik bir alışkanlık haline geldi. Her insanın vücudunda beğenmediği bir bölge elbet vardır. İstenmeyen bu durumun hızlıca giderilmesi, hızlı iyileşme süreci insanları estetik operasyon olmaya teşvik eder.

En sık yapılan estetik operasyonlar arasında vücut şekillendirme operasyonları geliyor. Peki bu estetik vücut operasyonları nelerdir: Kol germe, meme küçültme veya büyütme, karın germe, bacak germe, sırt germe, liposuction. Bu operasyonlar genelde kombine olarak yapılır. Hastanede yatma süresi genelde 2 gün olur ve tekli operasyonlarda 1 hafta, kombine operasyonlarda 2 hafta iyileşme süresi vardır. Bayanlarda en sık yapılan operasyon meme küçültme sonrasında karın germe, erkeklerde jinekomasti ve liposuctiondır. Bayanlar annelik sonrası karın ve meme bölgesinde sarkıklıktan şikayeti olur. Erkeklerde hormonal gıdalar ve kilodan dolayı da meme bölgesinde büyüme ve genelde karın bölgesinde yağlanmadan şikayetçidir. Bu operasyonların süresi çok değişkendir. Genelde 4 saat sürer ve 6 saati geçmemesi planlanır. Sigara 3 hafta öncesi ve sonrası yasaktır.
Aşırı kilo veren, tüp mide operasyonu geçiren insanlarda vücut şekillendirme operasyonları daha zordur. Genelde revizyon dediğimiz düzeltme operasyonları daha sık olur. Deride esneklik kaybolduğundan, deride toparlanma çok az olur. Operasyon sonrası rebound gevşeklik çok olur. Bu ne demektir. Deriyi bell bir gerginlikte dikilmesi gerekir. Daha gergin dikildiğinde dikiş bölgesi açılır. Deride elastik bağlar azaldığından ameliyat sonrası oluşan gerginlik derinin kendini salmasına sebep olur ve 1 yıl içinde tekrar aynı bölgeden bir germe operasyonu yapılır. Bu sebeple bu hastalarda kombine operasyonlar tek seferde bitirilmez 2 veya 3 e bölünür. 2. operasyona aynı zamanda 1. operasyonun düzeltmesi şeklindedir. Düzeltme operasyonları daha kısa sürer. Hastalar bu operasyonları olduktan sonra özgüvenleri artar, insan ilişkileri daha iyi olur, vücut temizliğini daha rahat yaparlar. Her zaman operasyon sonra ilk gün ben niye ameliyat oldum lafı diğer günler iyi ki olmuşuma döner.

Vücuttaki defekt ne kadar büyükse ameliyat zorluğu ve çeşitliliği o kadar artar. Bu operasyonun en sık rastlanılan sorunları iz ve asimetridir. Bu tür ameliyatları plastik cerrahi doktorunuzla iki veya üç görüşmeden sonra karar vermeniz en doğrusu olacaktır. Basit ama riskli operasyonlardır. Sonuçları çok yüz güldürücüdür.

Etiketler: