Aranacak kelimeyi yazınız

Ameliyatsız Estetik İple Yüz Germe Yüz Estetiği Yüz Germe

Yüz Germe – İp ile Askı Yöntemi

Paylaş
yüz gerdirme

YÜZ GERME – İP İLE ASKI YÖNTEMİ

Günümüzde cerrahi işlemlerin yerini minimal invaziv işlem dediğimiz uyutulmadan poliklinik koşullarında yapılan küçük cerrahi işlemler almaya başladı. Bunun iki sebebi vardır. Birincisi hastalar ameliyat ve sonraki iyileşme sürecinde kendilerine yeteri kadar zaman ayıramamaları, ameliyathane korkusu ve hızlı iyileşme istekleri. İkincisi cerrahinin sadece plastik cerrahlar tarafından yapılabilmesi. Plastik cerrah olmayan diğer branşlar ve pratisyen doktorlar hatta doktor olmayıp sertifikayla bu işi yapan medikal estetikçiler ip ile yüz germe yöntemini yapabilir. Reklamlar da daha çok bu yönde yapılır.

İp ile yüz germe yöntemi zamanla gelişmeye başladı biz plastik cerrahlarda bu yöntemi isteyen hastalara uygulamaya başladık. Burada önemli olan ipin kalitesi ve yeteri kadar ip kullanılmasıdır. İpler erime süreçlerine göre 1, 1.5, 3,5 7 yıllık olabiliyor. Hastanın sadece sorun ettiği bölgeye göre değil de yüzün geneline göre bakarak birden fazla ip atılması gerekir. Alt yüzde oluşan çökmenin üst yüze geçişte desteklenmesi veya alt yüzü kaldırırken üst yüzü çökmüş aşağıda bırakılmaması, kaşın durumu gibi yüze genel yaklaşmak önemlidir. Hastaların iplere karşı da bir ön yargısı var. Daha önce kullanılan iplerin deri altında granulom oluşumu yani iplere karşı aşırı reaksiyon sonrasında cilt altı sertlikler oluşması sık oluyordu. Şimdiki iplerin etki mekanizması kılçıklı ip kullanılarak ipin dokuyu taşıması yönünde etkisi vardır. Daha önce kullanılan bazen halen destek amaçlı kullanılan iplerde doku altına reaksiyon vererek dokuyu sertleştirmesi ve sarkan dokunun toparlanması yönünde olmaktaydı ama bazen bu reaksiyon fazla olduğunda hastalar sorun yaşayabiliyorlardı. Günümüzde plastik cerrahların kullandığı kılçıklı iplere silikon ile kombine edilerek ipin ömrü uzatıldı. Dokuya kaldırma etkisi uzadı. Biyolojik olarak da ipin vücutta reaksiyona girmesi iyice azaldı.

İpler ile yüz asma cerrahi kadar etkili değildir. Geçici çözümlerdir. Ama etkisi çok hızlı başlayıp günlük hayata hızlıca dönülebilir. Bir öğle arasında bile yapılabilir. Cerrahinin bir iyileşme süresi vardır, Ödem ve şişlikler olacaktır ve bunun geçmesi için 2 hafta gerekir. Ayrıca cerrahi ve anestezinin kendisine has sorunları, komplikasyonları vardır. Geri dönüşümü zordur. Ama etkisi daha güçlü, kalıcılığı daha uzundur. Her hastaya cerrahi yapılır ama her hastaya ip ile yüz germe yapılmaz. Yüzde aşırı sarkıklığı olan hastaya ip atılırsa doku bir yerde yığılabilir. Yüzü kaldırmak yerine üst yüze yağ enjeksiyonsuz yapılabilir. Alt yüz kendiliğinde yukarı doğru yükselecektir.

İp yapıldığında hasta beğenmezse veya ip de enfeksiyon oldursa ipi aldığımızda sonuç sıfırlanır. Sadece doktorun emeği ve hastanın maddi kaybı olur. Geri dönüşümlüdür. Burada önemli olan hastanın almak istediği risk düzeyidir. Risk alıp her şeyi tek seferde bitirmek isteyen bir karaktere sahipseniz, sizi cerrahi operasyonu öneririm. Eğer risk almayı fazla sevmiyorsanız korkularınız fazla ise ve yüzde minimal ama birden çok şey istiyorsanız sizi ip ile askı yöntemini öneririm. Bu arada yağ alma yöntemi ile ip askısı kombine edilebilir . Bunun için plastik cerrahi doktorunuza danışabilirsiniz.

Etiketler: