Aranacak kelimeyi yazınız

Ameliyatsız Estetik Botoks Dolgu Estetik Cerrahi Nedir? Yağ Dolgusu

Dolgu ve Botoks Hakkında Bilmedikleriniz

Paylaş
botoks hakkında bilinmesi gerekenler

DOLGU VE BOTOKS HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Dolgu ve botoks en sık yapılan cerrahi olmayan estetik işlemlerdir. Bu işlemler çok kolay gözükmekle beraber aslında çok tehlikelidir. Artık kuaförlerde, estetik salonlarında, seyyar olarak gezen veya evinde doktor olmayan insanların yaptığı, merdiven altı işlem olmaya başlamıştır. Çoğu zaman hastalar bu işlemlerden dolayı mağdur olur. Güzel bir yapı meydana getirmek ne kadar zorsa, başkası tarafından kötü yapılmış ve yapısı bozulmuş bölgeyi düzeltmek çok daha zordur. Bazen de imkansızdır.

İlk başta dolgu ve botoksu malzeme olarak değerlendirelim. Son zamanlarda bizimde kapımızı çalan “hocam elimde ucuz botoks, dolgu var diyen insanlar oluyor” Çinden, İrandan veya Azerbeycan’dan temin ediliyor. Orjinal mal değiller ve bizim ana depodan temin ettiğimiz orjinal malların üçte bir fiyatına, kaldı ki bu maldan bu adamlarda gayet güzel kar elde ediyorlar. Ana medikal depo yüzde 15 kar ile satış yapar. Sahte botoksun etkisi anca 1-2 ay sürüyor. En son haberlerde botokstan dolayı ölen bir hasta vardı. Sahte botoksun kullanıldığını gördük. Botoks bize boş bir şişe olarak gelir. Biz bu şişeyi serum ile sulandırıp hastaya enjekte ederiz. Bir tane botoks asla 3-4 insana yetmez. Çoğu zaman 2 hastaya bile yetmiyor. Ama merdiven altında yapılan botoksları 4-5 insana bile kullanılıyor. Bu gene masum sayılır. Sahte malzeme kullananlar daha kötü, sonuçta bunu insana yapıyorsun ve sorumluluğun var. Sahte malzeme vücutta istenmeyen etkiler yapıp çok kötü sonuçlara sebep olabilir. Mesela dolgular çok tehlikeli malzemelerdir. En kaliteli dolgular bile vücutta bölgesel tabakalanma yapabilirken biraz daha ucuz olan dolgularda vücutta reaksiyona sebep olup ödem ve aşırı sertlikler yapar. Sahte dolgular ise direk cilt altında granulom oluşturur. Granulam yabancı maddeye karşı vücudun aşırı tepki oluşturduğu gittikçe büyüyen ve cerrahi olarak alınması gereken bir kitledir. Kötü yapılan dolgulara artık bir şey demiyorum, diyemiyorum. “Elin ayarı kaçmıştır, olmuştur. düzeltilirim” diye söylüyorum. Ama kalitesiz veya sahte dolgunun geri dönüşü yoktur. Düzeltmek için o bölgenin alınması gerekir. O bölge çukurlaşır, deri rengi daha kızarık bir hal alır, hassaslaşır.

İyi yapılan dolgularda bile cilt altında kanama, morluk, asimetri, veya şişmeye bağlı o bölgenin aşırı belirginleşmesi olabilir. Bu sorunlar geçicidir veya giderilebilir. En kötü komplikasyon dolgu yapılırken damar içine kaçmasıdır. O damarın beslediği bölge nekroza gider, ölebilir. Dolgunun genelde yüze yapıldığı düşünülünce böyle bir komplikasyon felakettir. Dolgu damar içine kaçarsa damarın beslediği bölgede çok fazla ağrı olur. Gangren ağrısına benzer . Dokular oksijen diye vücuda haykırır. Hemen dolgu çözücü yapılmalı, sıcak kompres uygulanmalı, nitratlı pomadlar uygulanmalı ve hasta hiperbarik oksijen tedavisine girmelidir. Çok acil bir işlemdir. Ben dolgu yaparken korkuyorum. Çünkü cerrahi işlemi geri döndürebilirim. Ama insan gibi karışık bir organizmada damarsal varyasyona bağlı böyle bir komplikasyon görülebilir. Her türlü tedaviyi yapsam bile o bölgenin nekrozu olabilir veya kalıcı hasar kalabilir. Küçük bir işlemin böylesine kötü bir sonucun olması benim içinde felakettir.

Dolgu ve botoxu yaptırırken yapılacak malzemeyi yanınızda açtırın. Malzemenin ne kadarı yapıldığına bakın. FDA, CE, sağlık bakanlığı onayı var mı diye sorun. Malzemenin markasına bakın bu markayı internette araştırın. Dolgu yaptırırken dolguyu eritici malzeme var mı diye sorun. Küçük bir işlem diye düşünmeyin

Etiketler:
Önceki Konu
Sonraki Konu

Bunlarıda okuyabilirsiniz